РЕКОРДНИЙ РІК ФАРМАЦЕВТІВ

РЕКОРДНИЙ РІК ФАРМАЦЕВТІВ

01.12.2014
У фармацевтичному секторі в цьому році було оголошено про злиття і поглинання загальною вартістю $368,6 млрд, підрахувала Thomson Reuters. Це абсолютний рекорд з 1980 р, коли компанія почала вести подібну статистику.

Така активність у фармацевтичному секторі пояснюється тим, що компанії в останні роки повністю розрахувалися за кредитами, взятими на початку минулого десятиліття на великі угоди, зазначає The Wall Street Journal (WSJ). Так, у 2000 році в результаті об'єднання Glaxo Wellcome і SmithKline Beecham з'явилася одна з найбільших фармацевтичних компаній в світі - британська GlaxoSmithKline (GSK). Фармацевтичні компанії генерують великий грошовий потік, тому розташовують засобами для укладання угод. Крім того, серйозну конкуренцію компаніям нав'язують виробники дженериків - дешевих версій відомих ліків. Щоб витримати цінову конкуренцію з ними, багатьом компаніям із США і Європи, випусковим дорогі препарати за рецептами, довелося скоротити витрати, в тому числі на дослідження і розробки, а також задуматися про об'єднання з конкурентами. До того ж деякі компанії в галузі вважали, що не можуть розвиватися органічно і легше придбати іншу компанію, щоб заощадити на витратах і сформувати лінійку препаратів, розповів гендиректор AstraZeneca Паскаль Соріо.

Квітень цього року став найбільш урожайним на злиття і поглинання у фармацевтичному секторі. Швейцарська Novartis і GSK домовилися про обмін активами і створення спільного підприємства, виробник «Ботокса» Allergan став мішенню канадської Valeant Pharmaceuticals та інвестора-активіста Вільяма Екмана, американська Pfizer відновила спроби придбати британсько-шведську AstraZeneca.

 

Ставка на головне

 

Ряд угод між Novartis, GSK, а також Eli Lilly може серйозно змінити ландшафт світової фармацевтичної галузі, відзначає WSJ. Якщо раніше десятиліттями компанії прагнули диверсифікувати бізнес, то тепер вони змінюють курс, воліючи зосередитися на тому, що у них виходить найкраще.

GSK в квітні погодилася за $ 14,5 млрд продати Novartis високоприбуткове підрозділ ліків проти раку. При цьому розмір угоди може збільшитися до $ 16 млрд, якщо підрозділу вдасться досягти певних цілей. Цією угодою GSK фактично визнає, що її онкологічному бізнесу, де конкуренція одна з найвищих у фармацевтиці, не вистачає масштабу, відзначає Financial Times (FT). У той же час після завершення угоди у Novartis на частку ліків від раку припадатиме близько 20% з очікуваних майже $ 54 млрд виручки.

У свою чергу, до GSK за $ 5250 млн (при досягненні цілей сума може збільшитися до $ 7,1 млрд) перейде підрозділ Novartis з випуску вакцин. Цей бізнес низькодохідних, але він може вдало доповнити відповідні операції GSK. Числа найбільших виробників вакцин, таким чином, скоротиться з п'яти до чотирьох.

Також Novartis продає Eli Lilly за $ 5,4 млрд підрозділ Elanco, що випускає ліки для тварин. Загальний розмір цих угод перевищує $ 25 млрд. Вони будуть офіційно завершені, коли отримають схвалення антимонопольних регуляторів з різних країн.

Нарешті, Novartis і GSK створять спільне підприємство, яке буде випускати препарати, що відпускаються без рецепта. Частка GSK в компанії, виручка якої складе близько $ 11 млрд, дорівнюватиме 63,5%.

На думку аналітиків Panmure Gordon, угода між GSK і Novartis - це найбільш масштабний приклад співпраці провідних фармацевтичних компаній. Але в той же час компанії стануть більш вразливими перед невдачами в тому бізнесі, де вони вирішили залишитися, стверджують аналітики і представники галузі.

«Це те, чого навчають у бізнес-школі, - парирує гендиректор Eli Lilly Джон Лехлейтер. - Необхідно розуміти, в чому ви хороші, які ваші основні якості, і переконатися, що ви здатні прагнути до можливостей у цій галузі ».

На початку жовтня німецька компанія Bayer оголосила про завершення придбання за $ 14,2 млрд підрозділу американської Merсk & Co., що займається випуском безрецептурних ліків. Про операцію компанії домовилися ще в травні, і вона дозволить Bayer стати другим за величиною в світі виробником безрецептурних препаратів після Johnson & Johnson, а в Північній Америці - перший. У 2013 р продажу цього підрозділу Merck склали $ 1,9 млрд. Крім цього, Bayer і Merck домовилися про співпрацю в розробці ліків від серцево-судинних захворювань.

 

Наполегливий покупець

 

Наприкінці квітня Valeant і хедж-фонд Pershing Square Capital Management Екмана вперше зробили пропозицію про покупку американської Allergan за $ 45600 млн. У результаті угоди могла б вийти одна з найбільших у світі компаній з випуску препаратів для догляду за шкірою та очима. Однак Allergan чинить опір спробам Valeant її придбати, тому канадська компанія попередила, що поглинання може бути ворожим. Головна причина розбіжностей полягає в тому, що Allergan витрачає на дослідження і розробки близько 17% виручки, більше багатьох конкурентів, тоді як мета Valeant - скорочення витрат. Сама Valeant в 2013 р витратила на дослідження тільки 3% виручки. Крім зниження витрат на дослідження Valeant також збирається скоротити близько 20% з 28 000 співробітників об'єднаної компанії, заявляв її гендиректор Майкл Пірсон.

У травні Allergan відхилила пропозицію в $45,6 млрд ($ 152,9 за акцію), назвавши ціну занадто низькою. Потім Valeant двічі підвищувала пропозиція: спочатку до $ 49400 млн, а потім - до $ 53 млрд ($ 177 за акцію). На зустрічі в кінці травня акціонери Allergan говорили Екманом, що підтримають угоду при ціні в $ 180 за акцію, повідомляла Reuters. Однак Allergan продовжує шукати способи захиститися від поглинання. Так, вона почала вести переговори про покупку Salix Pharmaceuticals, яка може бути оцінена більш ніж в $ 10 млрд. Це поглинання зробить компанію занадто великий і перешкодить спробам Valeant її придбати.

На початку жовтня стало відомо, що Valeant і Екман планують збільшити свою пропозицію відразу приблизно на $ 15 за акцію до $ 191 за акцію. Таким чином, Allergan буде оцінена більш ніж в $ 56 млрд. Однак Allergan майже відразу підвищила прогноз прибутку за підсумками кварталу, року і на 2015 р Це має продемонструвати величезну різницю між пропозицією Valeant і «дійсною вартістю» Allergan, заявив її гендиректор Девід Пайотт.

Проте вже в листопаді було оголошено про те, що ірландська фармацевтична компанія Actavis підписала угоду про придбання Allergan. Вартість операції складе 66 млрд дол. (219 дол. За акцію). Акціонер американської біотехнологічної компанії Вільям Екман підтримав угоду c Actavis.

 

Угода заради податків

 

У квітні американська Pfizer відновила перервані в січні переговори про покупку британської AstraZeneca. Всього цього року вона робила чотири пропозиції, щоразу підвищуючи суму. У січні Pfizer готова була поглинути конкурента за ціною 46,61 фунта ($ 75) за акцію, 2 травня - 50 фунтів ($ 80), а 16 травня - до 53,5 фунта ($ 86). Остаточне пропозиція була зроблена 18 травня і дорівнювало 55 фунтів за акцію ($ 88). Таким чином, AstraZeneca оцінювалася в 69400 млн фунтів ($ 112 млрд). Однак AstraZeneca все пропозиції відхилила.

«Великі поглинання іноді можуть спрацювати, але іноді виявляються руйнівними, так що, я думаю, ми краще утримаємося від них, зосередившись на тому, що у нас виходить добре, і на партнерство в інших областях», - говорив Соріо.

У випадку угоди дві компанії об'єдналися б у холдинг, зареєстрований у Великобританії, що дозволило б Pfizer знизити податкове навантаження.

«Інтерес Pfizer до AstraZeneca набагато більше обумовлений фінансовими перевагами, ніж чим-небудь іншим. Насамперед він полягає у використанні [зарубіжних] грошових коштів та податкових перевагах », - стверджував аналітик Jefferies Джеффрі Холфорд.

В кінці серпня FT написала, що Pfizer знову розглядає можливість придбання AstraZeneca. Справа в тому, що тоді минули три місяці з моменту останньої пропозиції і, згідно правилам британського Комітету зі злиттів і поглинань, у американської компанії знову з'явилося право зробити AstraZeneca конфіденційне пропозицію. Але аналітики та банкіри оцінювали ймовірність укладання угоди вкрай низько, враховуючи позицію керівництва британської компанії. Крім того, влада США у вересні посилили правила отримання американськими компаніями податкової резиденції за кордоном. Податкова інверсія - одна з головних причин великої кількості угод на фармацевтичному ринку, говорить Соріо. Американські фармкомпанії мають схильність накопичувати прибуток за територією США, розповідає гендиректор AstraZeneca, якщо її репатріювати, доведеться платити податки. Тому компанії намагаються тримати гроші не в Сполучених Штатах, продовжує Соріо, але тоді накопичуються мільярди доларів за територією США і величезні борги всередині країни. За даними Dealogic, c початку року 13 американських корпорацій оголосили про зміну податкової резиденції. Робити це їм за прийнятим в 2004 р законом дозволяло злиття з іноземною компанією, і американським властям не сподобалося, що корпорації стали активно користуватися цією лазівкою. Таким чином, угода з AstraZeneca заради отримання податкової вигоди для Pfizer стала менш привабливою.

Одним з мотивів до невдалої в підсумку угоді між AbbVie і Shire Соріо також називає податкову інверсію. У липні американська AbbVie домовилася про придбання Shire приблизно за $ 54 млрд. Ця угода могла стати найбільшим злиттям в цьому році, зазначав WSJ. Після завершення операції AbbVie збиралася перейти під податкову юрисдикцію Великобританії (Shire зареєстрована на британському острові Джерсі), що дозволило б їй знизити податкове навантаження. Однак гендиректор AbbVie Річард Гонсалес заявив, що його компанія купує Shire не тільки з цієї причини. Угода дозволить американській компанії диверсифікувати продуктову лінійку. Зараз більше половини її виручки припадає на ліки від артриту Humira. У 2013 р його продажі склали $ 10,7 млрд, що дозволило йому стати найбільш продаваним ліками, але до кінця 2016 воно почне втрачати патентний захист. Однак через нових правил отримання американськими компаніями податкової резиденції за кордоном AbbVie відмовилася від угоди.

 

Майбутнє під питанням

 

Однак велика кількість угод у фармацевтичному секторі - це частина ширшого економічного тренда. Число злиттів і поглинань збільшилася практично в усіх галузях. За даними Thomson Reuters, за перші три квартали цього року загальний обсяг злиттів і поглинань досяг $ 2660 млрд. Це на 60% більше, ніж за аналогічний період 2013 і ніж за будь цілий рік за останні п'ять років. На думку банкірів, транснаціональні корпорації знову знаходять впевненість, яку втратили після фінансової кризи.

«Я ще ніколи не бачив ринок більш стійким, ніж зараз. У плані того, як він справляється з геополітичними та фінансовими ризиками », - наводить FT слова Пітера Вейнберга, співзасновника інвестбанку Perella Weinberg.

Цього року в угодах по злиттю і поглинанням превалювали податкові міркування, але таке благо вже недоступне, що саме по собі знизить активність, каже Соріо. Однак деякі компанії не вірять в НДДКР і недостатньо інвестують в нього, а значить, не зможуть домогтися органічного зростання, продовжує він, такі компанії, щоб підтримати розвиток, шукатимуть цілі для поглинання.

 

Джерело: pharma.net.ua