Український фармринок заповнений фальсифікованими препаратами

Український фармринок заповнений фальсифікованими препаратами
06.02.2015

Фальсифіковані препарати присутні на фармацевтичному ринку будь-якої країни. В Європі їх частка становить не більше 1%. Якщо ж говорити про Україну, то, за словами операторів ринку, частка фальсифікованих лікарських засобів у нас в країні становить не менше 20%, пише Обозреватель.

У Департаменті організації державного контролю якості лікарських засобів цю цифру не підтверджують, відзначаючи лише, що немає єдиної методики розрахунку фальсифікату в процентах.

"Можу сказати, що торік ми заборонили до реалізації 64 найменування препаратів, які виявилися підробкою. У 2013-му таких було 47", - розповіла заступник директора департаменту Людмила Горова.

3 серпня 2014 Кабінет Міністрів постановив, що перевірки Державною службою з лікарських засобів діяльності всіх учасників фармацевтичного ринку (від виробників до аптек) можливі лише за наявності дозволу уряду. Раніше такі перевірки були регулярними. Як відзначають експерти фармринку, відсутність постійного контролю розв'язало руки шахраям.

"Тепер тим, хто хоче працювати цивілізовано, залишається самим боротися за чистоту ринку, що я восени і зробила. Віднесла на перевірку препарати, придбані в одного нечесного харківського дистриб'ютора. Аналіз підтвердив мої здогади: препарати - підробка, інформацію я передала до Держлікслужби, а та - в СБУ, - говорить Ірина Ступакова, член Всеукраїнської громадської організації "Аптечна професійна асоціація України. - А споживачеві, у свою чергу, залишається лише сподіватися на порядність керівництва аптеки, яка не стане реалізовувати фальсифікат в гонитві за легкою копійкою. Адже оптова ціна підробки дешевше ".

Ще одна причина того, що українців лікують фальсифікатом - безкарність тих, хто промишляє в Україні підробленими ліками.

"Лише з 2011 року в Україні введена кримінальна відповідальність за виробництво і продаж фальсифікату. І з тих пір я знаю тільки один випадок, коли суд виніс рішення про позбавлення волі: 4 роки і конфіскація майна для виконавчого директора дистриб'юторської компанії Heel за поширення декількох десятків найменувань незареєстрованої в Україні продукції. А безкарність - сприятливий грунт для продовження незаконної діяльності ", - зазначає президент асоціації" Виробники ліків України "Петро Багрій.

Переважна кількість фальсифікату - підробки широко рекламованих лікарських засобів зарубіжного виробництва. Думки експертів ринку щодо того, чи варто купувати вітчизняні ліки, розділилися. "Понад 90% українських препаратів - це копії. Вони не завжди біоеквівалентні оригіналу, не проходили клінічних досліджень, менш ефективні і часто мають більше побічних ефектів", - вважає Ігор Зупанець, завідувач кафедри клінічної фармакології Національного фармацевтичного університету, головний позаштатний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності "Клінічна фармація", глава Проблемної комісії "Клінічна фармакологія та клінічна фармація" МОЗ та НАМН України.

"Все ж у сформованій ситуації вважаю покупку генерика (призначеного лікарем, а не як самолікування) виходом, - каже Петро Багрій. - Адже якість українських препаратів відповідає міжнародним стандартам GMP, Україна вже 4 роки - член міжнародної Системи співробітництва фармінспекцій, а наша продукція експортується в 62 країни, включаючи європейські держави ".

Хороша новина: в планах Держлікслужби - впровадження обов'язкового індивідуального кодування виробником кожної упаковки препарату. Це дасть можливість відстежувати шлях кожної з них, контролювати утилізацію прострочених лікарських засобів і виключати поширення фальсифікату.

 

Джерело: http://pharma.net.ua