Основні тенденції розвитку фармринку в 2013 році

Основні тенденції розвитку фармринку в 2013 році
08.01.2013

 

Компанія «Фарм-РОСТ» активно розвивалася в 2012 році і очікує від 2013 збереження темпів свого розвитку. «Для нас 2012 видався активним і насиченим, але головне - став результативним », - зазначив Ігор Вовкодав, керівник компанії Фарм-РОСТ». У минулому році основний фокус роботи команди однодумців Фарм-РОСТу був спрямований на надання аутсорсингових послуг з просування фармацевтичної продукції (лікарських і косметичних засобів), як у форматі ексклюзивної промоції, так і на основі моно-та ко-промоції у аудиторії лікарів і представників аптечного ритейлу; на підвищення якості взаємодії фармвиробників з аптечними мережами; з аутстаффінгу персоналу. У 2012 році компанія активно розвивала аналітичну роботу, якість візуалізації маркетингових матеріалів, в тому числі і шляхом розробки відеопрезентацій з використанням планшетних комп'ютерів. Послідовно розвивався напрямок надання послуг GPS навігації співробітників зовнішньої служби наших клієнтів з інтеграцією системи в існуючі CRM системи компаній-замовників. У 2013 році Компанія «Фарм-РОСТ» націлена на розширення портфеля реалізованих проектів. Для цього істотно розширена зовнішня служба, вдосконалена її структура, великі зусилля спрямовані на навчання та мотивацію співробітників зовнішньої служби.

 

Аналітична служба «Фарм-РОСТ» виділила набільш значущі напрямки, які зададуть вектор росту і розвитку в 2013 році. На думку Ігоря Вовкодава, керівника компанії «Фарм-РОСТ»: «Ринок в 2013 році буде характеризуватися скороченням можливостей для промоції через регуляторні обмеження. Ці тенденції підвищать попит на послуги маркетуючих компаній, які зможуть запропонувати більш ефективні інструменти маркетингу при менших витратах.»

 

 Серед основних тенденцій 2013 року, за нашою оцінкою, усім операторам ринку слід звернути увагу на наступні тенденції:

 

1. Основні маркетингові зусилля виробників та їх представництв, - лідерів ринку, будуть сфокусовані на промоцію нових препаратів і продуктового портфеля, який має можливості для високих темпів зростання обсягів продажів. Дані препарати можуть складати до 60% від продуктового портфеля. Препарати, які формують 20% - 30%  портфеля з більш низькими показниками приросту будуть передаватися в аутсорсингову промоцію. Договори будуть укладатися на 12 місяців з можливістю їх пролонгації.

 

2. Невеликі фармацевтичні виробники та їх представництва будуть передавати в аутсорсингову промоцію до 60% і більше продуктів зі своїх портфелів. Для цього будуть укладатися довгострокові договори строком до 5 років з оплатою послуг на основі прогресивної шкали в % від приросту продажів.

 

3. Вартість співробітників зовнішніх служб може вирости на 15-20%, що обмежить можливості середніх і малих операторів фармринку по залученню якісного персоналу. З метою зниження витрат на персонал штатні розписи всіх операторів ринку будуть оптимізуватися, що підвищить попит на зовнішніх провайдерів маркетингових послуг.

 

4. Вітчизняні фармвиробники, розвиваючи свої зовнішні служби, мають надлишкові виробничі потужності, але відчувають обмеження для зростання продажів. Це наслідок низької якості роботи власних служб, як наслідок слабкої корпоративної культури та відмінності у рівні оплати праці робітників виробництва і зовнішньої служби. Як наслідок, зовнішні служби українських фармвиробників будуть оформлятися в самостійні юридичні особи. Через дефіцит якісного персоналу, неготовність платити ринкову заробітну плату співробітникам, особливо невеликими виробниками, такі проекти будуть малоефективні до насичення ринку праці надлишковою пропозицією якісного персоналу. Як вихід, середні і малі фармвиробники все активніше користуватимуться послугами зовнішньої промоції. При цьому пошук дешевих послуг буде відображатися на зниження обсягів продажів. Націлені отримати частку ринку середні і малі виробники вже почали платити реальні бюджети зовнішнім провайдерам послуг для виконання намічених планів.

 

5. Все більше проектів реалізовуватиметься на основі ко-промоції для препаратів різних виробників, які не конкурують один з одним.

 

6. Регуляторні обмеження на розвиток маркетингових інструментів на фармринку сприятиме зростанню попиту на послуги зовнішніх маркетингових служб з метою зниження юридичних ризиків в умовах нестабільного правового поля.

 

7. Посилиться боротьба за доступ до аптечної полиці, як результат подальшої концентрації аптечного роздробу і зростання вартості робочого капіталу для аптек. Це, з одного боку, підвищить вартості маркетингових послуг фармроздробу, а, з іншого боку, підвищить попит на послуги зовнішніх маркетингових компаній, які має в своєму портфелі послуг «Аптечні проекти».

 

 

Компанія «Фарм-РОСТ» вітає всіх учасників фармацевтичного ринку України з Новим 2013 роком. Бажає усім колегам здоров'я, успіху і реалізації намічених планів.